Työkoneiden vuokramarkkinat kasvavat maltillisesti tänä vuonna – kasvu kiihtyy 2026, mutta näkymiin liittyy epävarmuutta

Työkoneiden vuokrauksessa nähtiin laskua vuonna 2024, kun rakentamisen määrä väheni selvästi. Vuokramarkkinoiden suunta on kuitenkin kääntynyt, ja kasvua odotetaan tänä vuonna noin kolme prosenttia. Vuonna 2026 kasvun ennustetaan kiihtyvän jopa kymmeneen prosenttiin. Kasvuun liittyy kuitenkin edelleen merkittäviä riskejä, joista suurin on kansainvälisen kauppapolitiikan kehitys.

 

Talouden ja rakentamisen näkymät vaikuttavat vuokraukseen

Suomen talous on kääntynyt kasvuun ja kasvun odotetaan kiihtyvän kuluvana ja ensi vuonna. Myös rakentamisessa nähtiin vuoden 2024 lopulla käänne maltilliseen kasvuun, ja kehityksen odotetaan jatkuvan:

· vuonna 2025 rakentamisen määrän ennustetaan kasvavan neljä prosenttia,
· vuonna 2026 kasvun odotetaan kiihtyvän seitsemään prosenttiin,
· kasvu ulottuu kaikkiin rakentamisen osa-alueisiin.

Korkojen laskun jatkuminen tukee rakentamista ja investointeja, mutta kuluttajien luottamus on edelleen matalalla, eikä asuntokauppa ole vielä elpynyt. Uusista asunnoista on edelleen ylitarjontaa.

 

Työkoneiden vuokramarkkinoiden kehitys rakentamisen vanavedessä

Työkonevuokrauksen kokonaismäärä laski viime vuonna neljä prosenttia. Tärkein syy löytyy uudistalonrakentamisesta, jonka vuokrauskysyntä väheni 11 prosenttia. Vuonna 2025 vuokrauksen odotetaan kasvavan:

· kokonaistasolla noin +3 %
· erityisesti asuntorakentamisen vuokramarkkina kasvaa voimakkaasti, +10 %, lähtötason ollessa matala
· korjausrakentamisen vuokraus kasvaa +3 %
· myös muiden asiakassegmenttien vuokraus kasvaa +2…+4 %

Vuonna 2026 vuokramarkkinoiden ennustetaan kasvavan 10 % uudistalonrakentamisen vetämänä (kasvu keskimäärin yli 20 %). Korjausrakentamisen ja muiden sektorien kasvu asettuu 3–4 prosentin väliin.

 

Kauppapoliittinen epävarmuus heijastuu odotuksiin

Huhtikuun alussa ilmoitetut presidentti Trumpin uudet tullikorotukset ja niihin vastanneet maat ovat lisänneet epävarmuutta merkittävästi. Tullien vaikutus globaaliin talouskasvuun jää nähtäväksi, mutta niiden odotetaan hidastavan kasvua vähintään kuluvan vuoden ajan. Hidastuminen heikentäisi kuluttajien ja yritysten luottamusta tulevaan ja vähentäisi investointiaikomuksia.

Vuokrayritysten tulee varautua sekä positiivisiin että negatiivisiin skenaarioihin. Ennusteen riskit ovat tällä hetkellä poikkeuksellisen suuret ja pääosin alasuuntaiset. Mahdollinen kauppasota painaisi näkymiä selvästi. Toisaalta Lähi-idän ja Ukrainan tilanteiden lieventyminen voisi piristää luottamusta ja kääntää rakentamisen ja talouden kasvuun odotettua nopeammin.

 

Lisätietoja:

Toimitusjohtaja
Markku Riihimäki
Forecon Oy
040 704 1187 markku.riihimaki@forecon.fi

Johtava neuvonantaja
Pekka Pajakkala
Forecon Oy
0400 476 249 pekka.pajakkala@forecon.fi

Johtava asiantuntija
Juha Ala-Hiiro
Teknisen Kaupan Liitto ry
040 197 3414 juha.ala-hiiro@tekninen.fi

Remember Me